2 maja 2025 r.
Spotkanie w Kopysnie
Z przyjemnością informujemy, iż planowane spotkanie w Kopysnie jest aktualne (zob. wiadomość z 20 marca 2025 r.). Prognozy pogody są zadowalające, więc
mamy nadzieję, że wszystko odbędzie się bez zakłóceń.
Serdeczenie pozdrawiamy i z niecierpliwością czekamy na wspólną przygodę :)
Mieszkańcy Kopysna w XIX w. ankiecie dot. żywienia
W 1877 r. przeprowadzono badania ankietowe wśród ludności Galicji dotyczące spraw żywienia. Wyniki tych badań opublikowano w książce „Próba badań nad żywieniem ludu wiejskiego Galicji” Napoleon Cybulski, Kraków 1894, Towarzystwo Opieki Zdrowia.
(digital.onb.ac.at skan 95).
Badania objęły również mieszkańców Kopysna i dotyczyły m.in. spożycia mięsa i wódki. Na tle innych miejscowości, Kopysno jawi się jako uboga wieś, gdzie na jednego mieszkańca roczne i średnie spożycie mięsa wyniosło 1,5 kg (najzamożniejsi) a spożycie wódki 3 litry przez wszystkich bez względu na stan zamożności. Dla porównania, na jednego mieszkańca Przemyśla spożycie mięsa wyniosło 12 kg mięsa (najzamożniejsi) i 15 litrów wódki (najzamożniejsi).
Oceniając daną sytuację przez pryzmat współczesnej wiedzy, mieszkańcy Kopysna jawią się jako mądrzy ludzie dbający o swoje zdrowie. Niestety, przyczyną tak niskich wskaźników był raczej ich stan ekonomiczny, a nie świadomość szkodliwości nadmiernego spożywania mięsa i alkoholu.
Polecamy wspomnianą publikację, która zawiera także alfabetyczny spis potraw ze sposobem ich przyrządzania. Fitka, bigos z… kiszonych buraków, dziadki, czer, hołojuszka itp. Czasem warto wrócić do dawnych czasów.
Informacja
Informujemy, że nie są już dostępne opracowania dot. m.in. rodziny Tyszkowskich, które zamieszczaliśmy na naszej stronie. Mamy nadzieję, że ukażą się one w publikacji, którą mamy zamiar wydać w wersji tradycyjnej.
Remont Cerkwi w Kopysnie
Stowarzyszenie Miłośników Wsi Kopysno przed kilku laty podjęło cenną inicjatywę mającą na celu przeprowadzenie remontu niszczejącej
Cerkwi w Kopysnie, o czym pisaliśmy na naszej stronie.
Więcej o tym na stronie Stowarzyszenia.
Niestety z pewnych niezrozumiałych przyczyn, pomimo wszelkich uzgodnień z właściwymi organami, zapewnieniu otrzymania dotacji na inwestycję,
nagle Stowarzyszenie zostało pozostawione same, bez wsparcia finansowego.
Nie patrząc na przeciwności, członkowie Stowarzyszenia podjęli się przeprowadzenia remontu cerkwi na własny koszt. Wykonano już część prac,
o czym można się przekonać na filmach zamieszczonych na ww. stronie Stowarzyszenia, lecz czekają następne prace, których wykonanie przekracza
możliwości finansowe Stowarzyszenia.
Pragniemy więc poinformować, iż w ramach partnerstwa z Fundacją Studencką „Młodzi-Młodym” (ul. Bór 116, 42-202 Częstochowa, NIP: 9492044231, KRS: 0000270261)
istnieje możliwość wsparcia tej jakże istotnej inicjatywy, mającej na celu ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez dobrowolne wpłaty
określone na stronie Fundacji "Młodzi-Młodym".
Zgodnie z obietnicą zaplanowaliśmy w tym roku wycieczkę do Kopysna celem odszukania tajemniczego kopca ziemnego, który naszym zdaniem odegrał ważną rolę w historii naszej miejscowości a jego lokalizacja jest znana nielicznym.
2 maja 2025 r., godz. 10.00
Plan wycieczki obejmuje wizytę na Horbysku i wejście na Kopystankę, z której udamy się w poszukiwaniu kopca. Choć wiemy gdzie on się znajduje, nigdy nie widzieliśmy go na własne oczy.
Jeżeli Ty także chciał(a)byś go zobaczyć, czekamy na Twoje zgłoszenie.
Wycieczka uzależniona jest od pogody. W przypadku obfitych opadów deszczu i związanych z tym utrudnień, impreza nie odbędzie się.
Udział w imprezie jest bezpłatny, prowiant we własnym zakresie. Przewidujemy po zakończeniu imprezy wspólne ognisko.
Zainteresowani bedą mogli zapoznać się publikacją "Oszust z Kopysna na dworze cesarza Franciszka Józefa I" oraz "Kopysno w opowieści", którą mamy nadzieję wydać do końca kwietnia br.
(Zob. okładki publikacji).
Impreza ma charakter zamknięty. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania imprezy bez uzasadnienia.
Jeżeli ktoś ma pytania, uwagi i propozycje odnośnie imprezy, prosimy o kontakt.
Organizatorzy
Znaleźliśmy w sieci kilka ciekawych krótkich filmów, które polecamy:
- "Kopystanka 2022", nawiązujący do jednego wydarzeń I wojny światowej, do wypadu wojsk austriackich
na Kopystankę, co miało miejsce w grudniu 1914 r. (więcej kopysno.pl),
- "Kopyśno, st. 1 (Poland)" przedstawiający grodzisko i okolice Kopysna w wersji 3D.
W ostatnich latach nastąpił prawdziwy rozkwit archiwów dostępnych w sieci, stąd też często zmuszeni jesteśmy aktualizować
informacje zgromadzone na naszej stronie. Z tego powodu nie zawsze jest o tym wzmianka w Aktualnościach.
Dziś uzupełniliśmy listę osób, mieszkańców Kopysna (w tym byłych, jak rodzina Intrator, żydowskiego pochodzenia), które brały udział
w kampanii wrześniowej, zaginęły lub zostały pomordowane w obozach koncentracyjnych itp. Pełny wykaz dostępny tylko dla osób zalogowanych.
Jednocześnie informujemy, iż nie uzurpujemy sobie prawa do odkrywania i dokumentowania historii Kopysna. Chętnie natomiast współpracujemy z każdym,
kto pragnie dołożyć własną cegiełkę do tego, co już zostało stworzone przez ponad 20 lat naszej działalności.
***
Przygotowaliśmy opracowanie dotyczące wykształcenia Pawła Tyszkowskiego, ostatniego z rodu Tyszkowskich.
Z uwagi na plany wydania drukiem wszystkich opracowań dotyczących rodziny Tyszkowskich, opracowanie to nie będzie ogólnodostępne.
mgr farmacji Paweł Tyszkowski
W opracowaniu mamy kolejny materiał pt. "Tyszkowscy na studiach w Wiedniu" zawierający m.in. skany dokumentów nigdzie dotąd nie publikowanych. Taniec, podkuwanie koni, chemia ogólna... tego uczyli się Antoni i Józef Tyszkowscy... a gdzie Antoni poznał m.in. budowniczego Twierdzy Przemyśl, gen. Daniela Salis Soglio? O tym i o wielu innych ciekawych zdarzeniach z życia Tyszkowskich w Wiedniu, dowiemy się wkrótce.
Przez ostatnie dni strona Kopysna z powodu prac nad jej aktualizacją była niedostępna, za co przepraszamy.
***
Uprzejmie informujemy, że przypadku wykorzystania fragmentów opracowanych przez nas materiałów zamieszczonych na naszej stronie, zarówno w ramach tzw. prawa cytatu, jak i przy ich publikacji za naszą zgodą, należy podać ich źródło.